Dijital Dünyanın Hacmi 486 Milyar Gigabayt
Tarih : 01/10/2017 Okunma : 4497
  

Araştırma şirketi IDC'nin verilerine göre 2008 yılında dijital evrende bulunan toplam veri miktarı 486.522 milyar Gigabayt'a ulaştı.  

EMC Corporation sponsorluğunda IDC tarafından 2008 verilerine ilişkin olarak gerçekleştirilen global araştırma sonuçları bir basın toplantısı ile açıklandı.  EMC Türkiye iş ortakları ve müşterilerine yönelik olarak; EMC Türkiye – Mısır - Libya Genel Müdürü Cem Fındıkoğlu ve IDC Sunucu ve Veri Depolama Sistemleri Kıdemli Analisti  Zeeshan Gaya’nın katılımı ile gerçekleşen ve şirketlerin risk yönetimi, değer üretme ve maliyet düşürme konularında en iyi yöntemlerinde paylaşıldığı toplantıda 2008 yılında dijital evrende var olan toplam veri miktarının; bir önceki yıla oranla yaklaşık 2 kat artış göstererek; 486.522 Milyar Gigabayt’a ulaştığı belirtildi. Kişi başına düşen dijital veri miktarı ise yaklaşık 90 GB`a ulaştı.

 

IDC Dijital Evren Araştırması her yıl yaratılan ve kopyalanan dijital verilerin farklı türlerini ve miktarlarını ölçümleyen ve tahminlerde bulunan bir çalışma. 2008 yılında boyutu yaklaşık 487 milyar gigabayt olarak hesaplanan veri miktarı aşağıdaki adetlere eşit;

•30 milyar adet tamamen dolu Apple iPOD Touch
•237 milyar adet tamamen dolu Amazon Kindle kablosuz okuma cihazı
•4.8 katrilyon adet Internet bankacılığı işlemi
•3 katrilyon adet Twitter beslemesi
•162 trilyon adet dijital fotoğraf
•19 milyar adet tamamen dolu Blu-Ray DVD

 

Toplantıda IDC sonuçları ve bunların ekonomiye katkılarının da altı çizilerek IDC’nin önceki tahminlerine oranla 2008 senesinde yaratılan dijital veri miktarının %3 oranında daha hızlı büyüdüğü ifade edilirken; yakın gelecekte, Dijital Evren’in her 18 ayda iki kat büyüme kaydedeceği beklentisi vurgulandı. 2012 yılına gelindiğinde ise; 2008’e oranla dijital veri miktarında beş kat artış gözlemleneceği öngörülüyor.

 

Araştırmada öne çıkan diğer veriler ise şöyle;

Dijital verilerin büyüme hızı 2008’de artarken, BT bütçeleri düştü. Bu da; üretilen veri miktarı ile bu verileri yönetmek için satın alınan ve sistemlere kurulan BT kaynaklarının miktarı arasındaki uçurumu büyütüyor. Bu dinamik daha fazlasını daha azla yönetmek için gereken araç ve tekniklere (örn; sanallaştırma, veri tekilleştirme ve diğer veri azaltma teknolojileri gibi) olan talebi tetikliyor.

EMC Türkiye – Mısır - Libya Genel Müdürü Cem Fındıkoğlu; konuyla ilgili olarak, “Öğrenci, üst düzey yönetici, cerrah ya da ev hanımı da olsanız dijital veri miktarındaki artış günlük yaşamı ve iş yaşamını ve dolayısıyla da sizi etkiler. Veri miktarındaki artışı kendi avantajı için kullananlar hızla miktarı artan verileri yönetmek, güvenliğini sağlamak ve korumak için yeni ve yaratıcı yöntemler arayışı içinde. Dijital Evren’in %70’inden fazlası bireyler tarafından yaratılmış olsa da, sorumluluğun büyük kısmı- yüzde 85’in üstünde bir oran-kurumlara ait.” şeklinde konuştu.

Sürekli ve artarak büyüyen bilgi yığınının bugün sahip olduğumuz IT altyapılarının üzerinde oldukça büyük bir yük oluşturduğundan söz eden Fındıkoğlu; patlayıcı etkisindeki büyümenin, kurumların ve IT profesyonellerinin iş yapma tarzlarını ve tüketicilerin bilgiyi kullanma şekillerini daha da değiştireceğini anlattı. Fındıkoğlu; “Yaratılan ve kopyalanan verilerin %85’inden kurumlar ve ticari işletmelerin sorumlu olacağını göz önüne alırsak, sektör olarak önemli adımlar atmalı ve bu tufanla başa çıkmak için esnek, güvenilir ve güvenli bilgi altyapıları geliştireceğimizin garantisini vermeliyiz.” dedi.

       
  Ana sayfa  Yazılım Teslimat Bilgileri
 Yazılım Kullanma Şartları
 Garanti ve İade Koşulları
  Sepetim
  Kampanyalı Ürünler   Siparişlerim
  İndirimli Ürünler   Yeni Üyelik
  En Çok İzlenen Ürünler   Şifremi Unuttum?
  En Yeni Ürünler   Hakkımızda
  Haberler   İletişim

Market Bakkal Web Siteleri Hazır Saat Ürün Siteleri Hazır Fırın Unlu Mamuller Ürün Tasarımı Mobilya Satış Sipariş Şablonu Reklam Reklamcı Firması Scripti Tatlıcı Web Sitesi Hediyelik Ürünler İnternet Tanıtım Sayfası Kurmak Kuruyemiş Çerez Satış Tasarımı Hazır Asp Php Dini İslami Sitesi Bedava Tekne Sandal Yat Gemi Ürünler Sayfası Kitap Satış Yazılımı Giyim Tuhafiye İnternet Tanıtım Sitesi Al Parke Mermer Ürün Scripti Bedava Parfüm Kozmetik Firma Sitesi Bakım Onarım Tanıtım Sayfası Yapımı Bedava Oto Kaporta Firma Sistemi İnşaat Ürün Tanıtım Sitesi Kur Eşarp Tesettür İnternet Sitesi Kur Market Bakkal Manav Ürün Tanıtım Scripti Kitap Film Müzik Web Sayfası Pastane Satış Sipariş Sitesi Şablonu Çiçek Satış Sipariş Sitesi Yaptırılacak Düğmeci Tuhafiye Ürün Tanıtım Sitesi Kur Unlu Mamuller Fırın Satış Sayfası Giyim Sipariş Sayfası Hazır Hac Malzemeleri Ürün Şablonu Spor Salonu Fitness Sanal Mağaza Scripti Bilgisayar Web Sitesi Oluşturma Bedava Dernek İnternet Sitesi Kasaba Sipriti Arıyorum Köy Sayfası Yaptırmak Bedava Yurt Kurs Sitesi Scripti Müftülük sayfası indir Müftülük web Sitesi Lazım Kaymakamlık sayfası indir Kaymakamlık Sitesi Tema Müftülük İnternet Sitesi Hazırlama Mahalle Web Sayfası Kaymakamlık İnternet Sayfası Hazırlama Yurt Kurs Tanıtım Portalı Vakıf web Sayfası Kurmak Kasaba İnternet Sitesi Teması Dernek sayfası indir Memleket web Sayfası Kurmak Muhtarlık sitesi indir Mahalle Sitesi Nasıl Hazırlanır Muhtarlık Sipriti Lazım Hazır Memleket web Sitesi