Dijital Dünyanın Hacmi 486 Milyar Gigabayt
Tarih : 01/10/2017 Okunma : 4206
  

Araştırma şirketi IDC'nin verilerine göre 2008 yılında dijital evrende bulunan toplam veri miktarı 486.522 milyar Gigabayt'a ulaştı.  

EMC Corporation sponsorluğunda IDC tarafından 2008 verilerine ilişkin olarak gerçekleştirilen global araştırma sonuçları bir basın toplantısı ile açıklandı.  EMC Türkiye iş ortakları ve müşterilerine yönelik olarak; EMC Türkiye – Mısır - Libya Genel Müdürü Cem Fındıkoğlu ve IDC Sunucu ve Veri Depolama Sistemleri Kıdemli Analisti  Zeeshan Gaya’nın katılımı ile gerçekleşen ve şirketlerin risk yönetimi, değer üretme ve maliyet düşürme konularında en iyi yöntemlerinde paylaşıldığı toplantıda 2008 yılında dijital evrende var olan toplam veri miktarının; bir önceki yıla oranla yaklaşık 2 kat artış göstererek; 486.522 Milyar Gigabayt’a ulaştığı belirtildi. Kişi başına düşen dijital veri miktarı ise yaklaşık 90 GB`a ulaştı.

 

IDC Dijital Evren Araştırması her yıl yaratılan ve kopyalanan dijital verilerin farklı türlerini ve miktarlarını ölçümleyen ve tahminlerde bulunan bir çalışma. 2008 yılında boyutu yaklaşık 487 milyar gigabayt olarak hesaplanan veri miktarı aşağıdaki adetlere eşit;

•30 milyar adet tamamen dolu Apple iPOD Touch
•237 milyar adet tamamen dolu Amazon Kindle kablosuz okuma cihazı
•4.8 katrilyon adet Internet bankacılığı işlemi
•3 katrilyon adet Twitter beslemesi
•162 trilyon adet dijital fotoğraf
•19 milyar adet tamamen dolu Blu-Ray DVD

 

Toplantıda IDC sonuçları ve bunların ekonomiye katkılarının da altı çizilerek IDC’nin önceki tahminlerine oranla 2008 senesinde yaratılan dijital veri miktarının %3 oranında daha hızlı büyüdüğü ifade edilirken; yakın gelecekte, Dijital Evren’in her 18 ayda iki kat büyüme kaydedeceği beklentisi vurgulandı. 2012 yılına gelindiğinde ise; 2008’e oranla dijital veri miktarında beş kat artış gözlemleneceği öngörülüyor.

 

Araştırmada öne çıkan diğer veriler ise şöyle;

Dijital verilerin büyüme hızı 2008’de artarken, BT bütçeleri düştü. Bu da; üretilen veri miktarı ile bu verileri yönetmek için satın alınan ve sistemlere kurulan BT kaynaklarının miktarı arasındaki uçurumu büyütüyor. Bu dinamik daha fazlasını daha azla yönetmek için gereken araç ve tekniklere (örn; sanallaştırma, veri tekilleştirme ve diğer veri azaltma teknolojileri gibi) olan talebi tetikliyor.

EMC Türkiye – Mısır - Libya Genel Müdürü Cem Fındıkoğlu; konuyla ilgili olarak, “Öğrenci, üst düzey yönetici, cerrah ya da ev hanımı da olsanız dijital veri miktarındaki artış günlük yaşamı ve iş yaşamını ve dolayısıyla da sizi etkiler. Veri miktarındaki artışı kendi avantajı için kullananlar hızla miktarı artan verileri yönetmek, güvenliğini sağlamak ve korumak için yeni ve yaratıcı yöntemler arayışı içinde. Dijital Evren’in %70’inden fazlası bireyler tarafından yaratılmış olsa da, sorumluluğun büyük kısmı- yüzde 85’in üstünde bir oran-kurumlara ait.” şeklinde konuştu.

Sürekli ve artarak büyüyen bilgi yığınının bugün sahip olduğumuz IT altyapılarının üzerinde oldukça büyük bir yük oluşturduğundan söz eden Fındıkoğlu; patlayıcı etkisindeki büyümenin, kurumların ve IT profesyonellerinin iş yapma tarzlarını ve tüketicilerin bilgiyi kullanma şekillerini daha da değiştireceğini anlattı. Fındıkoğlu; “Yaratılan ve kopyalanan verilerin %85’inden kurumlar ve ticari işletmelerin sorumlu olacağını göz önüne alırsak, sektör olarak önemli adımlar atmalı ve bu tufanla başa çıkmak için esnek, güvenilir ve güvenli bilgi altyapıları geliştireceğimizin garantisini vermeliyiz.” dedi.

       
  Ana sayfa  Yazılım Teslimat Bilgileri
 Yazılım Kullanma Şartları
 Garanti ve İade Koşulları
  Sepetim
  Kampanyalı Ürünler   Siparişlerim
  İndirimli Ürünler   Yeni Üyelik
  En Çok İzlenen Ürünler   Şifremi Unuttum?
  En Yeni Ürünler   Hakkımızda
  Haberler   İletişim

Hazır Küçük Ev Aletleri Firma Sayfaları Bürosit Ofis İnternet Tanıtım Sitesi Tasarla Hazır Asp Php Ayakkabı Sitesi Tek Ürün Satış Sipariş Sitesi Lazım Mobilya Ürün Tanıtım Sayfaları Küçük Ev Aletleri İnternet Tanıtım Sayfası Bürosit Ofis Sanal Mağaza Scripti Hazır Askeri Malzemeler Ürünler Şablonu Oyuncak İnternet web Scripti Oyuncak Satış Sipariş Tasarımı Küçük Ev Aletleri E-ticaret Sitesi Teması Dini İslami Sayfası Bedava Askeri Malzemeler Ürünler Sitesi Dini İslami Ürün Tanıtım Teması Bürosit Tanıtım Scripti Satılık Hediyelik Ürünler Firma Tanıtım Sayfası Satlık Pastane Ürün Tanıtım Sitesi Parfüm Kozmetik Firma Scripti Parfüm Kozmetik İnternet Tanıtım Sayfası Satın Al Satılık Pardesü Manto İnternet Tanıtım Sayfası Askeri Malzemeler Web Sitesi Pastane E-ticaret Siteleri Parfüm Kozmetik Firma Siprit Satılık Spor Salonu Fitness Ürün Tanıtım Sayfası Pardesü Manto Sanal Mağaza Tasarımı Burosit Ofis Tanıtım Sayfası Tasarımı Beyaz Eşya Ürünleri Sayfası Tesbih İnternet Tanıtım Sitesi Satın Al Mahalle Tanıtım Portalı Kasaba İnternet Sitesi Şablonu Hazır Köy web Sitesi Memleket web Sitesi Yapımı Köy Sitesi Tema Dernek Sitesi Şablonu Vakıf İnternet Sitesi Teması Mahalle İnternet Sayfası Teması Mahalle İnternet Sitesi Şablonu Kaymakamlık Sitesi Oluşturmak Yurt Kurs İnternet Sayfası Şablonu Mahalle İnternet Sitesi Teması Kasaba İnternet Sayfası Yazılımı Müftülük Sayfası Yaptırmak Müftülük web Sitesi Lazım Hazır Dernek web Sayfası Mahalle Tanıtım Sitesi Müftülük Sitesi Satın Al Almak Yöre İL Sitesi Yaptırmak Dernek web Sitesi Yapmak